• Innowacje, projekty, programy własne

"Kim będę, gdy dorosnę? - Przedszkolacy poznają świat ludzi dorosłych"

Projekt edukacyjny Przedszkola Publicznego w Suszcu

1. Wstęp

Bardzo często na życie młodego człowieka istotny wpływ mają spotkania z wyjątkowymi osobami. Z tego powodu w naszym przedszkolu cyklicznie odbywają się spotkania z ludźmi wykonującymi interesujące zawody i mającymi ciekawe pasje. W ramach przedszkolnego projektu edukacyjnego „Zawody i pasje – przedszkolacy poznają świat ludzi dorosłych” osoby mieszkające w Suszcu i okolicach opowiadają dzieciom o swoim warsztacie pracy i zainteresowaniach. Nasi wychowankowie mają możliwość poznać ludzi, którzy spełniają się w różnych dziedzinach życia i odnoszą w nich sukces, na co dzień wykonują ciekawą pracę i pełnią ważną rolę w życiu społecznym środowiska lokalnego. Każde takie spotkanie jest dniem pełnym wrażeń. Przedszkolacy dowiadują się, kim są i czym zajmują się zaproszeni goście. Udział w spotkaniach daje dzieciom możliwość bezpośredniego obserwowania pracy ludzi i dostrzegania sieci wzajemnych zależności między różnymi zawodami. Poznawanie otaczającej rzeczywistości społecznej dokonuje się nie tylko przez przyswajanie, ale także przez odkrywanie i przeżywanie. Poprzez stwarzanie sytuacji, które umożliwiają przedszkolakom różnorodną aktywność, dążymy do tego, aby ich rozwój był wszechstronny. To, co dzieci odkryją w sobie przez własne doświadczenie i kontakt z drugą osobą, trwale pozostanie w ich pamięci.

2. Cel ogólny:

• Zapoznanie dzieci z pracą, zainteresowaniami innych ludzi,
            • Kształtowanie określonych postaw, wiedzy i umiejętności umożliwiających dziecku aktywne uczestnictwo w działaniach środowiska lokalnego.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

• rozumie pojęcie praca i pasja,
            • wie, na czym polegają poszczególne zawody,
            • potrafi opowiedzieć o elementach ubioru: policjanta, piekarza, muzyka, listonosza, górnika, fryzjera, ekspedientki, florysty, malarza, lekarza, farmaceuty, strażaka, bibliotekarza,
            • umie wymienić akcesoria, którymi posługują się: policjant, piekarz, muzyk, listonosz, górnik, fryzjer, ekspedientka, florysta, malarz, lekarz, farmaceuta, strażak, bibliotekarz,
            • rozpoznaje dźwięki kojarzone z poszczególnymi zawodami,
            • wypowiada się całym zdaniem,
            • wyciąga wnioski z prezentowanego doświadczenia,
            • kulturalnie zachowuje się podczas zajęć,
            • w formie plastycznej i muzycznej wyraża swoje przeżycia związane ze spotkaniem,
            • opisuje emocje towarzyszące mu w trakcie spotkań,
            • okazuje szacunek dla ludzi wykonujących te zawody,
            • współpracuje w grupie i jest komunikatywne.
            1. Rozmiar projektu

Projekt realizowany od września 2022 r. do czerwca 2023 r.

1. Forma i sposób realizacji
            • zapraszanie osób wykonujących ciekawe zawody do przedszkola,
            • wyjścia i wycieczki do ich miejsc pracy.
            1. Stosowane metody:
              • rozmowy, opowiadania, zagadki, objaśnienia,
              • samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka,
              • obserwacja i pokaz, osobisty przykład,
              • zabawy badawcze, doświadczenia,
              • udostępnianie sztuki – dzieła plastyczne, koncerty,
              • burza mózgów,
              • pedagogika zabawy,
              • techniki parateatralne.
            2. Uwagi o realizacji projektu:

Projekt edukacyjny ma charakter otwarty, można go modyfikować w zależności od potrzeb i możliwości dzieci.