• Innowacje, projekty, programy własne

• Sport i zabawa to dobra sprawa

•                                                                    INNOWACJA PEDAGOGICZNA

SPORT I ZABAWA TO DOBRA SPRAWA- PROMOCJA ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA”

Jednym z priorytetów edukacyjnych w roku szkolnym 2023/2024  jest  podejmowanie inicjatyw i działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.

Innowacja pedagogiczna „Sport i zabawa to dobra sprawa” będzie realizowana w Przedszkolu Publicznym w Suszcu w sali gimnastycznej. W grupie 4- letniej„Sarenki” i 5-6 l. „Sówki” w roku szkolnym 2023/2024.

Ruch jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych. Jest on nieodzownym elementem poprawiania zdrowia, rozwijania sprawności, postaw i umiejętności, a także kształtowania  prawidłowych nawyków. Wykorzystując naturalną potrzebę ruchu u dzieci w wieku przedszkolnym chciałybyśmy w nich zaszczepić potrzebę uprawiania sportów poprzez prowadzenie ciekawych i urozmaiconych zestawów ćwiczeń i zabaw gimnastycznych z wykorzystaniem akcesoriów i sprzętów sportowych oraz dodatkowo urozmaicić  naszą aktywność poprzez zapraszanie ciekawych gości do wspólnej zabawy.

Cele ogólne i szczegółowe:

- kształtowanie wśród dzieci świadomości potrzeby dbania o zdrowie w sferze fizycznej,

-propagowanie zdrowego stylu życia i rozwijanie sprawności ruchowej oraz podnoszenie wydolności organizmu,

-rozumie konieczność codziennych ćwiczeń gimnastycznych,

- upowszechnienie sportu, rekreacji i aktywności fizycznej,

-stwarzanie okazji edukacyjnych,

-poznanie zabaw, ćwiczeń oraz gier ruchowych,

-wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka,

-poznanie swoich zdolności motoryki małęj i dużej.

Program innowacji:

Treści innowacyjne będą realizowane poprzez zestawy ćwiczeń gimnastycznych, które będą zamieszczone w poszczególnych scenariuszach zajęć przygotowanych dla dwóch grup wiekowych- starszych i młodszych. Program zakłada wdrożenie do praktyki zabaw i zajęć ruchowych opartych na metodzie gimnastyki twórczej R. Labana, K. Orffa A. i M. Kniessów, W. Sherborne, E. Jacgue –Dalcroza oraz docelowo gier i zabaw zespołowych takich jak: 2 ognie, piłka nożna, mini koszykówka, siatkówka, gry i zabawy zręcznościowe, elementy aerobiku,zumby,gimnastyki artystycznej. Treści innowacji ujęte są w postaci zadań do zrealizowania w danym miesiącu.

Ewaluacja:

Na stronie internetowej przedszkola będą zamieszczane fotorelacje z zajęć.

Bibliografia:

1. Demel M., Skłas A., „Teoria wychowania fizycznego”, PWN, Warszawa 1973r.

2. Gniewkowski W., „Gimnastyka rytmiczna”, w „Życiu Szkoły”, 1987r. nr11.

3. Gniewkowski W., Gimnastyka rytmiczna A. i M. Kniessów - nie znana w naszym kraju
                metoda twórcza wychowania fizycznego, w: Wychowanie w Przedszkolu. - 1988, nr 1,
            4. Gniewkowski W., Gimnastyka twórcza R. Labana w: Wychowanie w Przedszkolu. – 1985,
                nr 5,